Zobrazuje sa optimalizovaná verzia stránky pre slabozrakých, alebo špecializované či staršie prehliadače. Prejsť na grafickú verziu.

Úvodná stránka | Preskočiť na obsah | Preskočiť na subnavigáciu | Preskočiť na spodnú navigáciu

Hlavná navigácia

 • en
 • Na začiatok

  Subnavigácie

  Kultúra


  Na začiatok

  Kultúra – Významné osobnosti

  Významné osobnosti

  Lucia Poppová

  Jedna z najpoprednejších svetových operných hviezd Lucia Poppová sa narodila 12. novembra 1939 v Uhorskej Vsi. Po dvoch semestroch medicíny začala študovať na bratislavskej VŠMU. Tam ju počas predstavenia Molierovho Le Bourgeois Gentilhomme počula učiteľka spevu Anna Hrušovská-Prosenková a ponúkla jej hodiny spevu. Lucia začala svoje štúdium ako mezzo-sopráno. Jej profesionálnym debutom bola Mozartova Kráľovná noci v Čarovnej flaute v bratislavskej opere. 1963 debutovala aj vo viedenskom divadle Thaeter an der Wien a vo viedenskej štátnej opere, kde bola jej prvou úlohou Barbarina vo Figarovej svadbe.

  Zobraziť celý článok

   

   

   

  Leopold Danihels

  Charakteristiku tohto významného / ako sa v Záhorskej Vsi hovorí / „ Uhrana „ môžeme nájsť vo venovaní jeho knihy Hľadanie rodného hniezda : „ Kniha je venovaná pamiatke môjho starého otca Mateja Bartalského, mojich rodičov a väčšine vrstovníkov, ktorí snívajú svoj večný sen na cintoríne v Záhorskej Vsi, mojej manželke, tiež mojej dcére a synom spolu s ich deťmi, všetkým Záhorákom a ľuďom Slovenska, roztrúsených v šírom svete. Má to byť spomienka na slabých, chudobných ľudí bez groša a skúseností v ďalekej cudzine, bez znalostí jazyka v boji so životom. " V tomto venovaní sú vyjadrené jeho city k rodnej hrudi, ktoré ho viedli počas jeho života v zahraničí k mnohým humanitným, kultúrnym i sociálnym programom aj v prospech Slovenska.

  Zobraziť celý článok

  Na začiatok


  Obec Záhorská Ves 2022